ГАРАНЦИОНЕН ФОНД НА ПУБЛИЧНИТЕ СКЛАДОВЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ЗЪРНО ЩЕ ЗАЩИТАВА ВЛОГОВЕТЕ НА ЗЪРНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ

 

На основание чл. 9а, ал. 3 от Закона за съхранение и търговия със зърно, бе приета и обнародвана в ДВ брой 2 от 9 Януари 2009 г. Наредба за условията и реда за създаване на Гаранционният фонд на публичните складове за съхранение на зърно и неговите функции, като същата влезе в сила в деня на обнародването си.

Фонът се учредява от участниците в съществуващите компенсационни фондове, с решение на компетентните им органи, и се регистрира в Националната служба по зърното и фуражите (НСЗФ).

Набраните встъпителни вноски от учредителите, към 31 декември 2008 г., се прехвърлят в специална сметка в търговска банка и се считат за средства на новоучредения гаранционен фонд. С учредяването на гаранционния фонд и прехвърлянето на набраните средства в специалната сметка, компенсационните фондове се прекратяват автоматично.

Дейността, правомощията на органите на управление, както и отношенията между участниците в гаранционния фонд се уреждат, съгласно приет от учредителите правилник за дейността му, който се утвърждава със заповед на министъра на земеделието и храните.

Вписването на гаранционния фонд в регистъра се извършва по заявление на Управителния съвет на гаранционния фонд в 7-дневен срок след представяне в НСЗФ на утвърдения от министъра на земеделието и храните правилник на фонда и документ за открита специална банкова сметка.

Гаранционният фонд не извършва стопанска дейност и е със седалище София.

Във финансирането и управлението на фонда участват всички търговски дружества, лицензирани като публични складове за съхранение на зърно. Публичните складове за зърно в едномесечен срок от лицензирането им са длъжни да се включат в гаранционния фонд.

Фондът отговаря за задълженията си със своето имущество, като участващите в него юридически лица отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените имуществени вноски.

Прекратяването на гаранционния фонд се извършва при промяна на нормативната уредба, или по решение на съда.

Прекратяването на участие в гаранционния фонд се извършва при отнемане лицензията на публичния склад след, при изтичане срока на лицензията и неподновяването й, както или при доброволно прекратяване дейността на участника като публичен склад след писмено уведомяване от страна на публичния склад и след одобрение на министъра на земеделието и храните.

В последния случай участникът във фонда може да поиска възстановяване на направената от него встъпителна вноска, но не и на ежемесечни и други вноски. Тяхното възстановяване е възможно само в случай на ликвидация на фонда.

Прекратяването на Гаранционния фонд се извършва след одобрение на министъра на земеделието и храните. Отказът на министъра да одобри прекратяване на фонда или на участие в него подлежи на обжалване по реда на АПК пред ВАС. След прекратяването се извършва ликвидация.

Основната функция на Гаранционния фонд е да гарантира вземанията на влогодателите по договори за влог на зърно в публични складове и на легитимираните държатели на складови записи за влог на зърно.

Освен тази основна функция, Гаранционният фонд инвестира набраните средства, като ги влага в държавни ценни книжа или в банкови влогове, като спомага за развитието и укрепването на системата за съхранение на зърното на влог и издаване на складови записи.

Средствата на фонда се набират чрез определените видове вноски, от постъпленията от инвестиции, като и от сумите, получени по международни проекти.

Средствата от гаранционния фонд се разходват за изплащане на безспорно изискуемо вземане на влогодател или легитимиран държател на складов запис при установено неизпълнение от страна на публичния склад по ред и в срок, определени с правилника на фонда, изплащане на задължения на публични складове, участващи във фонда, за които е открито производство по несъстоятелност, към вложители или легитимирани държатели на складови записи, както и за административно обслужване на фонда.

Решение за разходване на средства от гаранционния фонд се взема по предложение на Управителния съвет на фонда въз основа на постъпило искане от влогодател, държател на складов запис или синдик по несъстоятелността на публичния склад в 15-дневен срок от постъпване на искането, към което се прилага изпълнителен лист срещу публичния склад, издаден по реда на ГПК, както и други документи, установяващи неговата основателност. Исканията на влогодатели и държатели на складови записи се удовлетворяват в 15-дневен срок считано от датата на предложението на УС с решение на съвета на участниците.

Не се изплащат вземания на влогодатели, които са съдружници с повече от 34% от капитала на публичния склад, или са управители, прокуристи, членове на управителния съвет или на контролния орган на публичния склад за зърно, както и на съпрузи, роднини по права линия и по съребрена линия до четвърта степен включително на изброените лица.

Органи на управление на гаранционния фонд са Съветът на участниците във фонда, наричан по-нататък "съвета", Управителният съвет (УС) и контролният съвет.

Съветът се състои от представителите на публичните складове - участници във фонда. Решенията му са задължителни за участниците във фонда и се вземат с квалифицирано мнозинство от присъстващите.

Оперативното управление на фонда се осъществява от УС, избран от съвета, който определя и неговия мандат. По право член на УС е изпълнителният директор на НСЗФ.

Правомощията на Съвета и на Управителния съвет се определят от Наредбата.

Съветът избира всяка година контролен съвет от трима членове, който се отчита пред него.

Правомощията на контролния орган се определят с правилника на фонда.

 Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на земеделието и храните.

 

адвокат ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА